• Pulmonālās Hipertensijas Biedrība

Izvēlne

Skābekļa festivāls Stradiņos

2024.gada 10.maijā Stradiņa slimnīcā norisinājās Pasaules Pulmonālās hipertensijas dienas 2024 Skābekļa festivāls, ko ar iedvesmojošām uzrunām atklāja Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis un Dr. med., Reto slimību kabineta vadītājs, kardiologs Andris Skride, kurš attapīgā veidā paskaidroja, kas ir pulmonālā hipertensija. Festivāla laikā tā apmeklētāji bez maksas varēja veikt veselības rādītāju testus, bioimpedences svaru mērījumus, izmērīt vispārējo assinspiedienu un noteikt skābekļa saturāciju, saņemt Stradiņa slimnīcas ārstu Dr. med., pneimonoloģes Daces Žentiņas, pneimonoloģes Dr. Zaigas Kravales, pneimonologa Dr. Rūdolfa Vildes un kardioloģes Dr. Santas Strazdiņas konsultāciju. Aktīvākie, īpaši gados jaunākie apmeklētāji, izmantoja iespēju un piedalījās fizioterapeites Līnas Pugas līdzsvarotajā un patīkamajā vingrošanas nodarbībā. Kā atzīmēja ārsti, pie kardiologa visbiežāk vērsās ar sūdzībām par nespēku, slodzes tolerances samazināšanos, bieži bija sūdzības par sirdsklauvēm. Savukārt pneimonologi saņēma sūdzības par elpas trūkumu pie slodzēm un grūtībām pilnvērtīgi ieelpot. Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra virsārste, Dr. Zaiga Kravale festivāla noslēgumā atzina, ka gandrīz katram pacientam, kas bija ekspresvizītē, viņa varēja ieteikt papildu izmeklējumus un konsultācijas plaušu pārbaudei. Festivāla apmeklētāji uzcītīgi iepazinās ar Pulmonālās hipertensijas biedrības informatīvajiem materiāliem par plaušu hipertensiju un tās retajām formām, par klīnisko pētījumu nozīmi jaunu zāļu izstrādē un vingrojumiem PH pacientiem. 

Kopumā pasākumā piedalījās 104 dalībnieki, t.sk. 70 sievietes, 34 vīrieši, no kuriem lielākā daļa bija Rīgas iedzīvotāji – kopskaitā 80. Savukārt no Pierīgas bija ieradušies 10 iedzīvotāji, no Vidzemes – 9, Kurzemes – 3, bet Latgales – 2. Vidējais apmeklētāju vecums 60 + (vecākajam dalībniekam bija 87 gadi, jaunākajam – 23).

Skābekļa festivālu īstenoja Pulmonālās hipertensijas biedrība sadarbībā ar Stradiņa slimnīcu. Festivāla laikā strādāja ārsti, fizioterapeite, ārstu palīgi, kā arī rosīga biedrības brīvprātīgo un darbinieku komanda. Pasākuma vadītāja un idejas autore: PHB valdes priekšsēdētāja Ieva Plūme. Fotogrāfe: Agnese Zeltiņa.

Organizatori ir pateicīgi Pulmonālās hipertensijas dienas 2024 sadarbības partneriem: Eiropas PH pacientu organizāciju asociācijai “PHA Europe”, uzņēmumam “Gossamer Bio”, uzņēmuma “Boehringer Ingelheim” Latvijas filiālei, SIA “Hipnos”, kas sanākušajiem piedāvāja skābekļa kokteili un iepazīstināja ar skābekļa terapijas iespējām Latvijā, kā arī SIA “Mēness aptieka”, kuras veselīgos un gardos šokolādes batoniņus ikviens varēja nobaudīt pēc testu veikšanas un SIA “Skrīveru Pārtikas kombināts” ar Latvijā atpazīstamajām, krēmīgajām gotiņu konfektēm.

Atzīmējot Pasaules Pulmonālās hipertensijas dienu 2024, Pulmonālās hipertensijas biedrībā sadarbībā ar Stradiņu slimnīcu rīko Skābekļa festivālu, kas notiks 2024.gada 10.maijā no plkst. 10.00 līdz 13.00 Stradiņu slimnīcas A korpusā. Pasākuma laikā būs bezmaksas pieejami dažādi eksprestesti veselības stāvokļa noteikšanai un bezmaksas kardiologa un pneimonologu konsultācijas. Svarīgi atcerēties, ka testus jāveic tukšā dūšā. Pasākumu finansiāli atbalsta sadarbības partneri no Eiropas PH pacientu organizāciju asociācijas PHA Europe, “Gossamer Bio”, “Boehringer Ingelheim Latvijas filiāle”, skābekļa kokteiļa stends pasākuma laikā – ar SIA “Hipnos” atbalstu, bet gardie, veselīgie našķi dalībniekiem ir sagādāti no SIA “Mēness aptieka” un SIA “Skrīveru pārtikas kombināts”.

PROGRAMMĀ:

  • 10.00 Atklāšana: PSKUS valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis, Dr. med., kardiologs Andris Skride.
  • 10.10 – 12.00 Eksprestesti (holesterīns, glikoze, hemoglobīns, asinsspiediena mērījums, skābekļa saturācija, bioimpedences svari).
  • 10.00 – 12.00 Kardiologa Dr. Santas Strazdiņas konsultācijas. Pneimonologu Dr. med. Daces Žentiņas, Dr. Zaigas Kravales, Dr. Rūdolfa Vildes konsultācijas.
  • 10.30 Informācija par valsts apmaksātu skābekļa terapiju (Elīna Skadiņa, SIA “Hipnos”).
  • 11.00 – 11.30 Vingro un elpo kopā ar fizioterapeiti Līnu Pugu.
  • 12.00 Kas ir mans skābeklis? Saruna ar Pulmonālās hipertensijas biedrības pārstāvjiem.

Iespēja ATBALSTĪT

Organizācijai ir sabiedriskā labuma statuss
Norēķinu konts: Swedbank LV82HABA0551032669984
Reģ.Nr. 40008181693