• Pulmonālās Hipertensijas Biedrība

Izvēlne

NVO fonds 2024

Uzsākts projekts “Līdzdalība 2024”

Kopš 2024.gada sākuma biedrība uzsāk Sabiedrības integrācijas fonda no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem finansētu NVO fonda programmas projektu “Līdzdalība 2024”. Tā aktivitātes paredzētas šādos virzienos – NVO darbības stiprināšana, interešu aizstāvības stiprināšana, iedzīvotāju savstarpējā sadarbība. 2024.gadā šī projekta ietvaros mūsu mērķis ir risināt šādas neatliekamās vajadzības: tehnisko resursu atjaunošana un apmaksa (dators, inventārs, konsultāciju tālruņa ik mēneša maksa); sarīkot klātienes un tiešsaistes pasākumus cilvēkiem ar invaliditāti mentālās veselības sekmēšanai, sadarbības veicināšanai, pilsoniskās atbildības iespējošanai un līdzdalībai NVO; veikt ikdienas interešu pārstāvību, sniedzot konsultācijas PH pacientiem, viņu ģimenēm, izstrādājot priekšlikumus un atzinumus par normatīviem aktiem, piedalīties valsts institūciju sēdēs, uzlabojot valsts rīcībpolitiku, lai cilvēkiem ar invaliditāti nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas; attīstīt psihoemocionālās veselības programmu mērķa grupas labbūtības uzlabošanai un plašākas sabiedrības informēšanai par mentālās veselības nozīmi, iekļaut pašu mērķa grupu – cilvēkus ar invaliditāti šādas programmas veidošanā.

Projekta mērķis ir sociālās atstumtības riskam pakļautu iedzīvotāju – cilvēku ar invaliditāti, tostarp ar pulmonālo hipertensiju, pilsoniskās līdzdalības veicināšana, sociālā integrācija un sociālās izolācijas mazināšana, dalība rīcībpolitikā un lēmumu pieņemšanā sociālajā un veselības nozarē, Pulmonālās hipertensijas biedrības tehnisko resursu stiprināšana. 

Galvenās aktivitātes un rezultāti: regulāra interešu pārstāvība, ekspertu diskusijas organizēšana, psihoemocionālās veselības programmas īstenošana 60 cilvēkiem ar invaliditāti un viņu ģimenēm, līdzdalības pasākums ar mentālās veselības ievirzi 30 dalībniekiem, brīvprātīgo iesaistīšana aktivitāšu īstenošanai, tehnisko resursu nodrošināšana biedrības ikdienas darbam, 30 konsultāciju sniegšana mērķa grupai, tostarp, sociālo jautājumu risināšana, sabiedrības informēšana sociālos tīklos un mājaslapā par pulmonālās hipertensijas diagnozi, veselības un sociālās jomas aktualitātēm, tajā skaitā, pasaules prakses popularizēšana. 

Mērķa grupas: cilvēki ar invaliditāti, PAH pacienti, viņu tuvinieki, PHB kā organizācija, brīvprātīgie, valsts iestādes.

Labuma guvēju skaits: 300 cilvēki ar pulmonālo hipertensiju, 600 sociālo tīklu sekotāji.

Projekta īstenošanas vieta: Latvija

Laika posms: 01.01.2024. – 31.10.2024.

Plānotais finansējums: 11 000 EUR.

 

Diskusija “Vai invaliditāte ir (ne)spējība?” 25.07.2024.

Projekta “Līdzdalība 2024” ietvaros 2024.gada 25.jūlijā LCĪVSO “SUSTENTO” viesmīlīgajās telpās norisinājās saruna par invaliditāti, spēju un nespēju, funkcionāliem traucējumiem un pieredzi, sadzīvojot ar plaušu hipertensiju. Sarunā gan klātienē, gan attālināti kopumā piedalījās 22 dalībnieki no Latvijas reģioniem un pat ārvalstīm, kur mūsu biedri izbauda atvaļinājuma laiku. Diskusiju vadīja Pulmonālās hipertensijas biedrības vadītāja Ieva Plūme, un tajā piedalījās eksperti no vairākām organizācijām.
 
Organizācijas “SUSTENTO” valdes priekšsēdētāja Gunta Anča dalījās personīgajā pieredzē un izteica svarīgu domu, proti, “mūsu dzīve notiek mūsu galvās”, un tas, kādā rakursā un pa kādu logu mēs raudzīsimies uz dzīvi – saulainu vai mākoņu pilnu – noteiks mūsu personīgās izvēles. Savukārt Marta Augucēviča kā viena no Pasaules Pulmonālās hipertensijas simpozija delegātēm iepazīstināja ar simpozija atziņām: kā var izmantot jaunākās mākslīgā intelekta metodes PAH diagnostikā un prognostikā, vai sievietēm ar PAH ir iespējama grūtniecība (vērojama tendence nevis liegt tādu iespēju, bet katru gadījumu izvērtēt individuāli), par medmāsu – padomdevēju iesaisti paliatīvajā aprūpē (piemēram, medmāsas – veselības kouči Lielbritānijā).
 
Biedrības kolēģes Ieva Arāja un Arina Bazarbajeva dalījās pieredzē par sportisko aktivitāšu lomu savā ikdienā un ceļojumu pieredzi. Bet Andrievs Niedra izvirzīja būtiskus jautājumus par darba devēju nostāju, nodarbinot cilvēkus ar invaliditāti. Ieva Plūme rosināja klātesošos, apdomājot invaliditātes jautājumu, koncentrēties nevis uz to, ko mēs nespējam, bet gan uz to, ko spējam un varam veikt.
 
Latvijas Fizioterapeitu asociācijas vadītāja Līva Tiesnese sniedza noderīgus padomus, kā pacienta ikdienā ietvert vingrojumus. Piemēram, vingrot sēdus pozā, ja ir grūti nostāvēt, izvēlēties dažādus vingrojumus – spēka un relaksējošos, turklāt nav obligāti jāvelta ikdienas vingrojumiem daudz laika, pietiek ar regulārām 10-15 minūtēm dienā, lai panāktu veselības uzlabojumu. Līva Tiesnese uzsvēra, ka runāt par invaliditāti nespējas kontekstā nevar, jo cilvēka galīgas nespējas robeža ir ļoti šaura un drīzāk jādomā par katram pielāgotām spējām un sava vidusceļa atrašanu fizisko un garīgo iespēju izmantošanā. Noslēgumā fizioterapeite novadīja relaksējošās elpošanas vingrinājumu diskusijas klātienes un attālinātajiem dalībniekiem, piešķirot mierpilnu un harmonisku gaisotni.
 
Diskusija notika ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

 

Līdzdalības pasākums “Ārpus laika” 25.08.2024.

Pateicoties Sabiedrības integrācijas fonda finansiālajam atbalstam projektā “Līdzdalība 2024”, kopumā 34 Pulmonālās hipertensijas biedrības biedri un viņu līdzcilvēki 2024.gada 25.augustā tikās biedrības gada sapulcē un līdzdalības pasākumā “Ārpus laika” viesu namā “Ārpus laika” Pierīgā. Karstuma piepildītajā dienā patvērāmies no ekoloģiskiem materiāliem veidotās kupolmājas ēnā, paspējām pastrādāt – apstiprinājām precizējumus un grozījumus biedrības statūtos, apspriedām nākotnes ieceres un priekšlikumus izglītojošām un sociālās integrācijas nodarbībām, iepazināmies ar projekta “Līdzdalība 2024” aktivitātēm, sarīkojām ideju vētru projekta rudens pasākumiem. Biedrības vadītāja Ieva Plūme izteica atzinību Andrievam Niedram un Arina Bazarbajevai par šā gada ziedojumiem organizācijai, pasniedzot roku muskuļu spēka vingrināšanai paredzētus mazus trenažierus – spilgti sarkanas sirsniņas.

Lai PAH pacienti un viņu ģimenes locekļi apgūtu ko jaunu un parūpētos par savu psihoemocionālo veselību, ar dabisko aromātu pasauli mūs iepazīstināja Dace Meiere, kas vadīja darbnīcu “Ja es būtu smarža”. Tās laikā ikviens atrada un alķīmiķa cienīgā stilā pagatavoja savu unikālo smaržeļļu. Papildu enerģiju piešķīra fizioterapijas un relaksācijas nodarbība ar fizioterapeiti Līvu Tiesnesi, kas mūs iemācīja izmantot sēžas muskuļus, lai pieceltos un apsēstos, un ieklausīties savas elpas niansēs. Gardas, veselīgas un sātīgas pusdienas nodrošināja viesmīlīgā “Ārpus laika” saimniece Ilze Bērziņa.

Biedru atsauksmes par pasākumu bija pacilājošas un enerģijas pilnas, jo saņēmām daudz labu vārdu gan par vietas izvēli, gan organizēšanu un pasākuma saturu. Veiksmīgi nodrošinājām transportu tiem dalībniekiem, kuriem nav sava auto, jo biedri ar personīgo auto atveda šos kolēģus uz pasākumu un nogādāja mājās. Parūpējāmies par pielāgotu ēdienkarti, lai visi ir paēduši, nodrošinājām individuālu pieeju pasākuma laikā tā, lai katram ir ērti.

 

Psihoemocionālās veselības programma oktobrī

2024.gada oktobrī Pulmonālās hipertensijas biedrība rīkoja trīs pasākumus cilvēku ar invaliditāti un viņu tuvinieku psihoemocionālās veselības uzlabošanai un resursu atjaunošanai. Kopā programmā piedalījās 65 dalībnieki un 6 brīvprātīgie. Par pasākumu kopumu guvām labvēlīgas atsauksmes – gan organizēšanu, satura izpildi, gan viesmīlību un pārdomātu pieeju dalībnieku ērtībām. Ieguvām jaunus draugus, arī brīvprātīgos, kas vēlas turpmāk piedalīties biedrības pasākumu organizēšanā, gan arī atziņu, ka šādi pasākumi ir nepieciešami cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm.

Praktiskā darbnīca “Ēteriskās eļļas labsajūtai un imunitātei” 12.10.2024.

2024.gada 12.oktobrī 10 dalībnieki Rīgas NVO namā Daces Meieres vadībā apguva ēterisko eļļu pagatavošanu, izzināja savas iekšējās izjūtas caur smaržu un iepazina viens otru. Dalībnieki bija ieradušies no Rīgas, Salaspils, Ogres un citām Pierīgas pašvaldībām. Katrs ieguva pašgatavotas smaržu eļļas – vienu imunitātei ziemas periodam un otru labām emocijām tumšajam laikam. Buķete, no kuras izvēlēties bija plaša – citrusi, skujeņi, ziedu aromāti, augļu aromāti, rožkoks, lavanda, vīraks, mirte, frančipani un citi eksotiski ziedi.

Radošā pastaiga Ziedoņdārzā ar fotogrāfi Agnesi Zeltiņu 13.10.2024.

2024.gada 13.oktobrī 10 dalībnieku sastāvā tikāmies pie Ziedoņdārza strūklakas Rīgā un ar fotogrāfi Agnesi Zeltiņu devāmies radošā foto pastaigā. Fotomāksliniece aicināja ieraudzīt pasauli caur nianšu prizmu, iepazīstinot ar Ziedoņdārza vēsturi un mācot darboties ar mobilā telefona foto iespējām tā, lai ikviens ieraudzītu detaļas, krāsas, ritmus, gaismēnas, fiksētu apkārtni, izmantotu gaismošanu, lai izceltu objektus. Svētdienas pastaigu atsvaidzināja sarunas un pieredzes apmaiņa, kā arī divi kompānijas suņi – Rika un Džese. Izstaigām Ziedoņdārzu divu stundu laikā, kas pagāja nemanot. Foto pastaigas dalībnieki nesteidzās šķirties, bet pavadīja krietnu laika sprīdi, apspriežot dienas sasniegumus un nākotnes ieceres – kādas radošās pastaigas gribētos īstenot. Visi bija iedvesmoti turpmākai radošai dienai un, kā atzina, kāda īpašā bērna mamma – pēc nodarbības bijusi tik enerģijas pārpilna, ka pēcpusdienā atsākusi gleznot, ko jau ilgu laiku nebija darījusi. 

Labo domu darbnīca Annas koku skolā 26.10.2024.

Psihoemocionālās veselības programma noslēdzās 2024.gada 26.oktobrī ar Labo domu darbnīcu Annas koku skolā Babītē, kurā piedalījās 50 dalībnieki no Latvijas malu malām, tajā skaitā arī bērni ar funkcionāliem traucējumiem un garīgās attīstības traucējumiem. Resursu atjaunošana sākās ar sev tīkamākās lietas izvēli, kas palīdzēja iepazīt vienam otru labāk un uzzināt katra dalībnieka hobiju, pat īsu dzīvesstāstu un ieceres pasākuma gaitā. Turpinājumā Annas koku skolas vadītāja Vineta Vilde veda grupu sirsnīgā un izglītojošā ekskursijā Annas koku skolas parkā un tās telpās, stāstot par dabas vērtībām un cilvēka lomu to uzturēšanā. Sekoja Irbēnu mājas kafejnīcas pusdienas, bet pēc tam ar dalībnieku veiklu palīdzību Ozola zāle tika pārveidota par meditatīvu relaksācijas telpu, kur notika fizioterapeites Līnas Pugas vadīta nodarbība. Relaksācijai nodevās ne vien pieaugušie, bet arī daudzi bērni un jaunieši līdz ar vecākiem un audžuvecākiem. Savukārt bērni, kas izvēlējās aktīvākas nodarbes, pavadīja laiku rudens krāsu pilnajā parkā un vēlāk sēdās pie riču-raču galda.

Pasākuma laikā ieguvām jaunus draugus, iepazināmies ar kolēģiem no citām organizācijām un Latvijas reģioniem, uzzinājām daudz interesanta par kokiem, kukaiņiem un putniem, satikām daudz jauku cilvēku, kā arī guvām lieliskas atsauksmes par pasākumu no dalībniekiem, par ko liels prieks.

Pasākumā aktīvi palīdzēja mūsu lieliskie un atsaucīgie brīvprātīgie – Inga Zonberga, Līna Puga, Ieva Arāja, Antra Pugaine, Andra Kristofersone, Marks Plūme. Liels paldies Annas koku skolai par viesmīlību! Sirsnīgs paldies dalībniekiem par klātbūtni un atraktivitāti, pateicība biedrības brīvprātīgo un darbinieku komandai par ieguldīto laiku un enerģiju!

Iespēja ATBALSTĪT

Organizācijai ir sabiedriskā labuma statuss
Norēķinu konts: Swedbank LV82HABA0551032669984
Reģ.Nr. 40008181693