• Pulmonālās Hipertensijas Biedrība

Izvēlne

NVO fonds 2024

Uzsākts projekts “Līdzdalība 2024”

Kopš 2024.gada sākuma biedrība uzsāk Sabiedrības integrācijas fonda no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem finansētu NVO fonda programmas projektu “Līdzdalība 2024”. Tā aktivitātes paredzētas šādos virzienos – NVO darbības stiprināšana, interešu aizstāvības stiprināšana, iedzīvotāju savstarpējā sadarbība. 2024.gadā šī projekta ietvaros mūsu mērķis ir risināt šādas neatliekamās vajadzības: tehnisko resursu atjaunošana un apmaksa (dators, inventārs, konsultāciju tālruņa ik mēneša maksa); sarīkot klātienes un tiešsaistes pasākumus cilvēkiem ar invaliditāti mentālās veselības sekmēšanai, sadarbības veicināšanai, pilsoniskās atbildības iespējošanai un līdzdalībai NVO; veikt ikdienas interešu pārstāvību, sniedzot konsultācijas PH pacientiem, viņu ģimenēm, izstrādājot priekšlikumus un atzinumus par normatīviem aktiem, piedalīties valsts institūciju sēdēs, uzlabojot valsts rīcībpolitiku, lai cilvēkiem ar invaliditāti nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas; attīstīt psihoemocionālās veselības programmu mērķa grupas labbūtības uzlabošanai un plašākas sabiedrības informēšanai par mentālās veselības nozīmi, iekļaut pašu mērķa grupu – cilvēkus ar invaliditāti šādas programmas veidošanā.

Projekta mērķis ir sociālās atstumtības riskam pakļautu iedzīvotāju – cilvēku ar invaliditāti, tostarp ar pulmonālo hipertensiju, pilsoniskās līdzdalības veicināšana, sociālā integrācija un sociālās izolācijas mazināšana, dalība rīcībpolitikā un lēmumu pieņemšanā sociālajā un veselības nozarē, Pulmonālās hipertensijas biedrības tehnisko resursu stiprināšana. 

Galvenās aktivitātes un rezultāti: regulāra interešu pārstāvība, ekspertu diskusijas organizēšana, psihoemocionālās veselības programmas īstenošana 60 cilvēkiem ar invaliditāti un viņu ģimenēm, līdzdalības pasākums ar mentālās veselības ievirzi 30 dalībniekiem, brīvprātīgo iesaistīšana aktivitāšu īstenošanai, tehnisko resursu nodrošināšana biedrības ikdienas darbam, 30 konsultāciju sniegšana mērķa grupai, tostarp, sociālo jautājumu risināšana, sabiedrības informēšana sociālos tīklos un mājaslapā par pulmonālās hipertensijas diagnozi, veselības un sociālās jomas aktualitātēm, tajā skaitā, pasaules prakses popularizēšana. 

Mērķa grupas: cilvēki ar invaliditāti, PAH pacienti, viņu tuvinieki, PHB kā organizācija, brīvprātīgie, valsts iestādes.

Labuma guvēju skaits: 300 cilvēki ar pulmonālo hipertensiju, 600 sociālo tīklu sekotāji.

Projekta īstenošanas vieta: Latvija

Laika posms: 01.01.2024. – 31.10.2024.

Plānotais finansējums: 11 000 EUR.

Diskusija “Vai invaliditāte ir (ne)spējība?”

Projekta “Līdzdalība 2024” ietvaros 2024.gada 25.jūlijā LCĪVSO “SUSTENTO” viesmīlīgajās telpās norisinājās saruna par invaliditāti, spēju un nespēju, funkcionāliem traucējumiem un pieredzi, sadzīvojot ar plaušu hipertensiju. Sarunā gan klātienē, gan attālināti kopumā piedalījās 22 dalībnieki no Latvijas reģioniem un pat ārvalstīm, kur mūsu biedri izbauda atvaļinājuma laiku. Diskusiju vadīja Pulmonālās hipertensijas biedrības vadītāja Ieva Plūme, un tajā piedalījās eksperti no vairākām organizācijām.
 
Organizācijas “SUSTENTO” valdes priekšsēdētāja Gunta Anča dalījās personīgajā pieredzē un izteica svarīgu domu, proti, “mūsu dzīve notiek mūsu galvās”, un tas, kādā rakursā un pa kādu logu mēs raudzīsimies uz dzīvi – saulainu vai mākoņu pilnu – noteiks mūsu personīgās izvēles. Savukārt Marta Augucēviča kā viena no Pasaules Pulmonālās hipertensijas simpozija delegātēm iepazīstināja ar simpozija atziņām: kā var izmantot jaunākās mākslīgā intelekta metodes PAH diagnostikā un prognostikā, vai sievietēm ar PAH ir iespējama grūtniecība (vērojama tendence nevis liegt tādu iespēju, bet katru gadījumu izvērtēt individuāli), par medmāsu – padomdevēju iesaisti paliatīvajā aprūpē (piemēram, medmāsas – veselības kouči Lielbritānijā).
 
Biedrības kolēģes Ieva Arāja un Arina Bazarbajeva dalījās pieredzē par sportisko aktivitāšu lomu savā ikdienā un ceļojumu pieredzi. Bet Andrievs Niedra izvirzīja būtiskus jautājumus par darba devēju nostāju, nodarbinot cilvēkus ar invaliditāti. Ieva Plūme rosināja klātesošos, apdomājot invaliditātes jautājumu, koncentrēties nevis uz to, ko mēs nespējam, bet gan uz to, ko spējam un varam veikt.
 
Latvijas Fizioterapeitu asociācijas vadītāja Līva Tiesnese sniedza noderīgus padomus, kā pacienta ikdienā ietvert vingrojumus. Piemēram, vingrot sēdus pozā, ja ir grūti nostāvēt, izvēlēties dažādus vingrojumus – spēka un relaksējošos, turklāt nav obligāti jāvelta ikdienas vingrojumiem daudz laika, pietiek ar regulārām 10-15 minūtēm dienā, lai panāktu veselības uzlabojumu. Līva Tiesnese uzsvēra, ka runāt par invaliditāti nespējas kontekstā nevar, jo cilvēka galīgas nespējas robeža ir ļoti šaura un drīzāk jādomā par katram pielāgotām spējām un sava vidusceļa atrašanu fizisko un garīgo iespēju izmantošanā. Noslēgumā fizioterapeite novadīja relaksējošās elpošanas vingrinājumu diskusijas klātienes un attālinātajiem dalībniekiem, piešķirot mierpilnu un harmonisku gaisotni.
 
Diskusija notika ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
 

Iespēja ATBALSTĪT

Organizācijai ir sabiedriskā labuma statuss
Norēķinu konts: Swedbank LV82HABA0551032669984
Reģ.Nr. 40008181693