• Pulmonālās Hipertensijas Biedrība

Izvēlne

Ārstēšana

PAH ir grūti ārstējama slimība, taču mūsdienās ir pieejamas vairākas medikamentu grupas, kas būtiski pagarina cilvēka dzīves ilgumu un uzlabo tās kvalitāti. Tā kā PH ir progresējoša slimība, tad to veselības stāvokli, kas bija pirms saslimšanas, nav iespējams atgūt, bet, izmantojot farmokoloģisko terapiju, var apstādināt tās progresēšanu.

Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, farmokoloģiskā terapija ir pieejama tikai PAH pacientiem, bet pārējo četru apakštipu sasirgušajiem zāles vēl nav atklātas.

Pasaulē šobrīd pieejamas trīs medikamentu grupas patoģenētiskai slimības ārstēšanai – prostanoīdu antagonisti, endotelīna receptoru antagonisti un fosfodiesterāzes V inhibitori. Latvijā pieejama PAH patoģenētiskā terapija ar fosfodiesterāzes V inhibitoru – sildenafilu (Revatio) vai endotelīna receptoru antagonistu – ambrisentānu (Volibris), dažos gadījumos jāpielieto kombinēta terapija.

Pieejama ārstēšana arī pacientiem ar specifisku PH formu, ko izraisījusi hroniska plaušu artēriju trombembolija. Šajā gadījumā vienīgais efektīvais ārstēšanas veids ir pulmonālā endarterektomija.

Patoģenētiskā PAH terapija jāveic specializētos centros. Latvijas Kardioloģijas centrā no 2007. gada darbojas PAH pacientu reģistrs. Šajā laikā jau 52 pacienti ir saņēmuši specifisku patoģenētisku terapiju PAH ārstēšanai.

Pacientu ar aizdomām par pulmonālo arteriālo hipertensiju jānosūta uz Latvijas Kardioloģijas centru, kur vajadzības gadījumā tiks veikta plašāka izmeklēšana un nozīmēta ārstēšana. Arī konsultācijas neskaidros plaušu hipertensijas gadījumos iespējams saņemt Latvijas Kardioloģijas centrā.

Iespēja ATBALSTĪT

Organizācijai ir sabiedriskā labuma statuss
Norēķinu konts: Swedbank LV82HABA0551032669984
Reģ.Nr. 40008181693