Ārstēšana
PAH ir grūti ārstējama slimība, taču mūsdienās ir pieejamas vairākas medikamentu grupas, kas būtiski pagarina cilvēka dzīves ilgumu un uzlabo tās kvalitāti. Tā kā PH ir progresējoša slimība, tad to veselības stāvokli, kas bija pirms saslimšanas, nav iespējams atgūt, bet, izmantojot farmokoloģisko terapiju, var apstādināt tās progresēšanu.
Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, farmokoloģiskā terapija ir pieejama tikai PAH pacientiem, bet pārējo četru apakštipu sasirgušajiem zāles vēl nav atklātas.
Pasaulē šobrīd pieejamas trīs medikamentu grupas patoģenētiskai slimības ārstēšanai – prostanoīdu antagonisti, endotelīna receptoru antagonisti un fosfodiesterāzes V inhibitori. Latvijā pieejama PAH patoģenētiskā terapija ar visām trim zāļu grupām. Tā piemēram, fosfodiesterāzes V inhibitors – sildenafils, endotelīna receptoru antagonists – ambrisentāns, prostanoīdu antagonists – treprostinil, ne prostanoīdu grupas prostaciklīna receptoru antagonists – selexipag. Saskaņā ar starptautiskajām PAH ārstēšanas vadlīnijām daudzos slimības gadījumos jāpielieto kombinēta terapija.
Pieejama ārstēšana arī pacientiem ar specifisku PH formu, ko izraisījusi hroniska plaušu artēriju trombembolija. Šajā gadījumā efektīvākie ārstēšanas veidi ir pulmonālā endarterektomija vai balona pulmonālā angioplastija (plaušu asinsvadu trombu likvidēšana).
Patoģenētiskā PAH terapija jāveic specializētos centros un ārstu speciālistu uzraudzībā. Pacientu ar aizdomām par pulmonālo arteriālo hipertensiju jānosūta uz PSKUS Latvijas Kardioloģijas centru, kur vajadzības gadījumā tiks veikta plašāka izmeklēšana un nozīmēta ārstēšana.